Zimní tábor 2012

k článku je připojena galerie

Kvůli velkým mrazům byl letošní zimní tábor pro děti zkrácen na přespání z pátku na sobotu. Plánovaný čtvrteční přípravák tak byl zrušen a sešli jsme se v 10h v Řevnicích pod házenou. Nabrali jsme Svózu, který byl s Anežkou jediný z dětí, kteří jeli na přespání. Jinak samozřejmě Petr, Zdenek a Špunt, ze starších Dejvi s Jirkou. Z THC Lukáš, Klouzek a pomoct se stavbou přijel Sirka.
Cestou jsme na Dobříši nakoupili jídlo a v Rosovicích se stavili v JZD, kde jsme absolvovali jízdu kolem krav pro seno. Koupili jsme celý balík, natočili si vodu do barelů a konečně jeli do lesa.
Na tábořiště jsme dorazili těsně před polednem a rychle udělali oheň, protože byla opravdu pořádná zima. Pak jsme začali nosit tyče na týpko, dělat dřevo a zařizovat další věci, abychom přečkali noc, na kterou bylo hlášeno až -20 stupňů. Vše jsme zvládli docela rychle, a tak jsme mohli po výborném guláši od Špunta jít odpoledne ještě bruslit. Led byl úplně jako sklo a jezdilo se opravdu krásně. Dobruslili jsme do všech zátok rybníka, kde jsme snad nikdy nebyli.
V průběhu večera pak dorazil Klouzek, který koupil digitální teplměr. Po prostudování návodu umístil jedno čidlo ven a jedno za lining týpka. Už večer hlásil -16 stupňů venku a přes -10 za liningem. To nám ale moc nevadilo, protože jsme měli zásobu dřeva, dobrou večeři a pohodu s kytarou. Přesto jsme se domluvili, že budeme po hodině držet hlídky a celou noc přikládat. V noci teploměr zaznamenal mráz -18.1 stupňů. Dvacet jsme tedy nepokořili, ale i tak to bylo dost. Těm, kterým v noci vyjeli nohy z týpka, nebylo největší vedro.

Druhý den ráno přijel ještě Miky a Spéla. Rozhodli jsme se, že i když děti navečer odjedou, zůstaneme až do neděle, když už jsme si postavili takové skvělé bydlení uprostřed mrazivého lesa. Dopoledne jsme tedy dělali další zásoby dřeva. Po těstovinách k obědu nám Zdenda přečetl povídku o muži, který v zimě sám putoval kolem zamrzlého Yukonu. Nakonec se mu to stalo osudným, protože se propadnul do nezamrzlého pramene. V obrovském mrazu a hromadách sněhu nedokázal rozdělat oheň a nakonec umrznul. Byl ale sám, nás bylo hodně, takže to se nám určitě nestane.
Nejdůležitější zprávou zimního tábora pro děti bylo, že zde na drsné Aljašce se objevilo zlato, které dostanou do bodování za odměnu. V létě potom bude tábor Dívoký daleký západ, kde se určitě bude hodit.
Odpoledne jsme šli opět bruslit. Na rybník dorazili i někteří další lidé z THC. Hrálo se na babu a hlavně domlouval blížící se Čundr okolo Čech. Tam už žádné vyhřáté týpko nebude, navíc v Orlických horách je dost sněhu. Po bruslení si děti zabalili a odjeli domu. Ti, kteří zůstali, museli povětšinou jít na procházku s rýčem, zatímco další odpočívali a rozmrazovali různá jídla v týpku.
Večer jsme opět hráli na kytaru a za tmy šli ještě jednou bruslit. Cestou k rybníku jsme vzpomínali, jak se takhle vedoucí občas v létě jdou večer do rybníka umýt. Dnes to bylo podobné, akorát místo ručníku jsme přes rameno měli brusle. V noci rybník divně křupal, což nebylo úplně příjemné, ale bruslení za svitu měsíce byl zajímavý zážitek. Později jsme si v týpku přestavěli spaní, když nás už bylo méně. Při tom jsme si všimli, že provázek, kterým jsou svázány tyče, občas chytne od jisker z ohně. Rozhodli jsme se ho radši trochu pokropit vodou, takže jsme přinesli dřevěný žebřík a hasička Špunt provedla zásah.
Potom jsme už postupně zalézali do spacáků a zjištovali, že zahrabáni do slámy nemůžeme hicem usnout. Někteří se tak museli znovu vyhrabat a svléknout pár vrstev oblečení.
Probuzení do mrazivého rána nebylo nejpříjemnější. Nikomu se nechtělo vylézt, a tak jsme v teplých spacácích spali až do devíti. Potom jsme rychle rozdělali oheň, který jsme tuto noc už nehlídali, a dali si snídani. Teploměr v noci nenaměřil víc, než včerejší rekord.
Dopoledne jsme pak sbalili, uklidili tábořiště a odnosili věci k cestě. Auto naštěstí nastartovalo, a tak jsme mohli odjet domů.

Zimní tábor byla letos docela drsná zkouška, ale vše se povedlo na jedničku. Snad to dopadne dobře i na ČOČi, který jsme celou dobu plánovali, a trochu se děsili Zdendova příběhu s umrzlým mužem.

Vytvořil: Fabian | Přidáno: 2012-02-07 10:38:58 | Sdílej na Facebooku